Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

nej bazenova chemie.cz - údržba bazénu

Jak používat bazénovou chemii pro udržbu vody bazénu a vířivky.

Bazénová chemie KRYSTALPOOL pománá ošetřit vodu tak, aby nedocházelo k potížím s řasami, bakteriemi, viry a zákaly.

Pokud chcete provozovat bazén v teplých dnech a po delší dobu, je nutné použít bazénovou chemii, která se postará o baktérie, viry, řasy a další problémy. Ty se v těchto podmínkách množí a mohou způsobit zdravotní komplikace.
 
Každý bazén, který jste řádně zazimovali, je nutné na začátku sezóny připravit, to znamená očistit stěny bazénu od nečistot, vyměnit písek ve filtraci (je-li to potřeba), zapojit filtraci, dopustit vodu, vysát větší nečistoty.
 
Pokud jste napouštěli bazén vodou z vrtu, je možné, že vaše voda je příliš tvrdá. Voda bude bělavá (bílý zákal), či způsobí bílý (vápenatý) povlak, je nutné použít přípravek na snížení tvrdosti. Tvrdost bazénové vody nesmí být vyšší než 18°N.
 
Následně je nutné ověřit hodnoty kyselosti či zásaditosti vody, tzv. pH. Hodnota pH se musí pohybovat mezi hodnotou 6,8 - 7,4 pH. Pokud je hodnota nižší, je nutné použít pH plus. Pokud vyšší, použijte pH mínus. Hodnotu pH ověříte některým z testerů či sady testerů schopné kromě pH měřit i hotnotu obsahu chlóru či bezchlórových přípravků. pH vyšší než 7,8 vede k tvorbě různých minerálních zákalů, vodního kamene a jiných sraženin. Vede také k vyšší dráždivosti vody a zvyšujícímu se obsahu škodlivého vázaného chloru. Taková voda je také většinou intenzivně cítit po chloru. pH nižší než 7 způsobuje korozi kovových povrchů. Hodnota pH ovlivňuje rozpustnost a účinek všech použitých dezinfekčních přípravků, ale i ostatních přípravků na úpravu bazénové vody.
 
Nyní je potřeba ochránit vodu od zmíněných virů, baktérií a částečně i řas. Vodu můžete ošetřit chlorovou chemií, bezchlorovou chemií, či solí. Níže se podíváme na hlavní rozdíly a způsoby užití.

1) Chlórová chemie

2) Bezchlórová chemie

Chlórová chemie:

Chlorová chemie patří mezi levnější způsoby péče. Využívá chlórových přípravků, známých z veřejných bazénů či koupališť. Tyto látky mohou být dráždivé, dle citlivosti uživatele.

Proto doporučujeme před a po dávkováním měřit hodnotu obsahu chlóru ve vodě testerem (měřidlem).

Na začátku sezóny a během vysoké zátěže vody (mnoho koupajících, vysoké teploty) dávkujeme Chlor šok či Chlor start. Tyto se musí řádně rozpustit díky bělícím účinkům například na stěny bazénu.

Průběžně se přes plovák či skimmer dávkují Chlorové tablety nebo Multifunkční tablety do bazénu 5v1. Tablety se nesmí vhazovat přímo na dno bazénu.

V případě zelenání vody a mazlavého povrchu stěn bazénu použijeme přípravek Na řasy, který zamezí šíření a zlikviduje řasy. Ty je poté nutné ze dna a případně stěn vysát.

Pokud se mrtvé řasy vrací zpátky do bazénu, doporučujeme použít Vločkovač, který takzvaně vysráží (vyvločkuje) nečistoty do větších celků, které je schopna filtrace lépe zachytit. Stejné účinky má přípravek Jiskra, která navíc projasní vodu v bazénu.

Během sezóny často kontrolujeme hodnotu pH. Má na fungování bazénové chemie velký vliv a správná hodnota dokáže předcházet problémům s vodou. 

Na konci sezóny, po odpojení filtrace použijeme rozptýlením po hladině přípravek Zazimovač, který zabrání dalšímu rozvoji řas v období, kdy je odpojena filtrace. Tím zajistí péči o vodu v bazénu v zimním období a usnadní obnovení provozu na začátku následující sezóny.

Bezchlórová chemie

Pokud hledáte například ze zdravotních důvodů něco jiného než chlórové přípravky, můžete využít BEZCHLOROVOU DEZINFEKCI Krystalpool pro bazény či vířivé vany. Tyto přípravky dlouhodobě a s maximální účinností likvidují viry, plísně a bakterie, zabraňují množení mikroorganismů. Tyto přípravky velmi dobře zabraňují růstu řas. Tyto přípravky patří mezi tzv. šetrnou bazenovou chemii.

Bazénová chemie bez chlóru se řadí do tří kategorií podle velikosti a množství upravované vody a to:
 
JUNIOR malé bazény do objemu 20 m3
MAXI velké bazény nad objem 20 m3
WHIRLPOOL vířivky a vířivé vany
 
Ošetřená voda je vhodná pro alergiky, astmatiky, ekzematiky, ideální pro rodiny s dětmi a jedince s citlivou pokožkou. Voda není cítit po chlóru, neničí plavky, nedráždí pokožku, oči ani sliznice, nenarušuje stavbu ani technologii bazénu či vířivé vany, nebělí bazénovou fólii.
 
BEZCHLOROVÁ DEZINFEKCE KRYSTALPOOL je vysoce účinná bazénová chemie pro úpravu bazénové vody bez chlóru, která spolehlivě udrží vodu křišťálově čistou bez mikroorganismů a řas. Nejen bezchlórová bazénová chemie, ale také bezchlórová chemie pro vířivé vany dezinfikuje vodu, likviduje řasy, dodává vodě nezbytný kyslík a odstraňuje nežádoucí pěnu.
 
Základní pojmy při bezchlorové dezinfekci:
 
Dávkování dezinfekčních a algicidních přípravků do vody je zcela jistě nutností. Voda se při vyšších teplotách „kazí“ velmi rychle – v řádu hodin se v teplé neošetřené vodě množí bakterie, viry, plísně a řasy. Neošetřená voda je velmi nebezpečná pro vznik a přenos nemocí. Proto i dětské zahradní bazénky, kde se voda mění každý den, potřebují zabezpečení ve formě dezinfekce s algicidním účinkem (prevence a likvidace řas). KRYSTALPOOL MAXI, JUNIOR , WHIRLPOOL a BEZCHLOROVÝ ŠOK jsou kombinované dezinfekční a algicidní přípravky, které jsou na rozdíl od chlórových prostředků ve vodě stabilní – jejich koncentrace se mění velmi pomalu. Ošetřená voda těmito přípravky je i při ne příliš dokonalé cirkulaci bezpečná a uživatel má jistotu, že mu nehrozí žádné zdravotní nebezpečí
 
Oxidace vody je proces, který pomáhá odstranit organické látky obsažené ve vodě. Každý člověk vnese při koupání do vody nečistoty (pot, krémy, moč). Tyto nečistoty je možné tímto způsobem odstranit, případně snížit jejich obsah ve vodě. Po oxidaci vody se voda pročistí a projasní. Oxidační přípravek KRYSTALPOOL OXI je vhodné aplikovat šokově, když voda ztratí jiskru nebo se začne tvořit jemný zákal. Oxidace vody je důležitá součást úpravy vody a vyřeší problém s většinou zákalů vzniklých ve vodě.
 

Tip na přechod z chlóru na bezchlorovou dezinfekci KRYSTALPOOL u bazénové vody

1. Odstraňte volný chlór jednou z následujících metod:
 
a) Neutralizací chemickou cestou – aplikujte KRYSTALPOOL OXI dle dávkování uvedeném na etiketě. Chlór je tímto odstraněn po řádném promíchání bazénové vody do cca 30 minut.
 
b) Částečnou výměnu vody v bazénu o cca 30 až 50 %.
 
c) Ukončení dávkování chlórových přípravků cca 2 až 3 dny před plánovaným přechodem na bezchlórovou dezinfekci KRYSTALPOOL (při zapnuté cirkulaci).
 
2. Dále postupujte dle Návodu na úpravu bazénové vody.
Nepoužívejte přípravky bezchlórové chemie společně s prostředky na chlorové bázi!

 

Tip na přechod z chlóru na bezchlorovou dezinfekci KRYSTALPOOL u vody ve vířivce

1. Odstraňte volný chlór jednou z následujících metod:
 
a) Neutralizací chemickou cestou – aplikujte KRYSTALPOOL OXI dle dávkování uvedeném na etiketě. Chlór je tímto odstraněn po řádném promíchání vody ve vířivce do cca 30 minut.
 
b) Částečnou výměnou vody ve vířivce o cca 30 až 50 %.
 
c) Ukončení dávkování chlórových přípravků cca 2 až 3 dny před plánovaným přechodem na bezchlórovou dezinfekci KRYSTALPOOL (při zapnuté cirkulaci).
 
2. Dále postupujte dle Návodu na úpravu vody ve vířivce.
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

      

a další
Kde nás najdete

Nádražní 6

571 01 Moravská Třebová

Tel.: 461 357 181

Provozní doba prodejny
Po - Pá 8 - 16:00

ing. Vladimír Langer
ing. Vladimír Langer
8 - 16 hod
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz